Genel Tanıtım

Felsefe Bölümü, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi bünyesinde 2012 yılında kurulmuş 2014 - 2015 eğitim ve öğretim yılında lisans öğrencisi almaya başlamıştır. Bölümümüz, Sistematik Felsefe ve Mantık, Felsefe Tarihi, Türk-İslâm Düşüncesi Tarihi ve Bilim Felsefesi ve Tarihi olmak üzere dört anabilim dalından müteşekkildir. Eğitim-öğretim dili %30 İngilizce ve %70 Türkçedir. Ayrıca bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi bulunmaktadır. Bu nedenle bölüme kayıt yaptırmış öğrencilerimiz İngilizce seviye tespit sınavına tabi tutulurlar. Asgari puanı alamayanlar, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi alırlar.

Felsefe Bölümü’nü başarıyla tamamlayanlar, “Felsefe” alanında lisans diplomasına sahip olurlar ve “Felsefeci” unvanını alırlar.

Bölümümüz bugün 2 Doçent, 4 Yardımcı Doçent ve 3 Araştırma Görevlisinden oluşan akademik kadrosuyla akademik hayatına devam etmektedir. 

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile Felsefe Bölümü’nün derslikleri, Fakülte İhtisas Kitaplığı ile Merkez Kütüphane, bilgisayar laboratuvarı, öğrencilerin tamamının kullanımına açıktır. Ayrıca öğrenciler bilimsel toplantılar, sosyal tesisler ve spor alanlarının tüm olanaklarından yararlanabilirler.


Başa Dön